Piękny ogród to odpowiednie nawodnienie

Koszenie, grabienie, nawożenie, przycinanie. To czynności, które wykonujemy pielęgnując ogród. Zależy nam głównie na optymalnym jego wykorzystaniu, spójnym z pomysłami na spędzony w nim czas. Każdy ogród jednak wymaga przede wszystkim nawadniania. Jest to oczywiście okresowe bo zapewniane wody roślinom leży w gestii właściciela w okresie wiosenno-letnim. Jednak jest to również okres kiedy korzystanie z ogrodu jest wzmożone. Jak zadbać o potrzeby roślin i nie napracować się?

Nawadnianie ogrodu – ręczne czy automatyczne?

automatyczne nawadnianie ogrodówCzęsto bywa, że przy domu instaluje się specjalny kran, doprowadzający wodę, która może być potrzebna nie tylko do podlewania ogrodu ale też na przykład do napełniania ogrodowego basenu lub szybkiego dostępu do wody dla psa. Korzystanie z takiego źródła do podlewania ogrodu wymaga od nas podłączenia szlauchu, w dodatku odpowiednio długiego, żeby dosięgnąć do każdego zakamarka oraz z odpowiednią końcówką, która pozwoli na regulację strumienia na tyle, żeby nie zniszczyć delikatniejszych roślin. Już nie mówiąc o czasie jaki potrzebny jest do podlania całego ogrodu i wyczuciu aby dostarczyć odpowiednią ilość wody, ale nie przelać. Dość pracochłonne i wymagające zadanie. W odpowiedzi na tą potrzebę zostało wymyślone automatyczne nawadnianie ogrodów. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim pozwala na nawodnienie ogrodu według  zapotrzebowania. Obecnie systemy automatycznego nawodnienia są wyposażone w czujniki wilgotności, co nie wymaga od nas kontroli ilości dostarczanej wody. Dodatkowo umożliwiają ustawienie pory działania, co pozwala nam na korzystanie z ogrodu bez obawy zmoknięcia, jak również wybrania pory kiedy ciśnienie będzie odpowiednie (na przykład godzin nocnych, kiedy użycie wody jest znikome). Montaż tego systemu wymaga odpowiedniego rozplanowania. Dlatego najlepiej pomyśleć o tym przed zagospodarowaniem ogrodu. Automatyczne nawadnianie ogrodu to sieć węży, skraplaczy, zraszaczy. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje i dostosuje miejsca odpowiednich fragmentów instalacji do naszego ogrodu.

Dbanie o ogród to ciężka ale też satysfakcjonująca praca. Dobrze zaprojektowany i zadbany ogród odwdzięcza się swoim pięknem. Zapewnia spokój po ciężkim dniu, jest miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, bezpiecznym placem zabaw dla dzieci. Dlatego tak ważne jest aby w tych najcieplejszych miesiącach zadbać o jego nawodnienie. Tak jak każda istota żyjąca rośliny potrzebują wody do życia i odpowiedniego rozwoju. Skoro mają nam służyć dobrze jest o nie zadbać.