CB radia są obecnie jednym z najczęściej montowanych urządzeń w samochodach służbowych oraz prywatnych. Jest to niezwykle przydatne akcesorium zwłaszcza dla kierowców zawodowych poruszających się po drogach przez większość swojego czasu pracy. Dzięki stałemu kontaktowi z innymi użytkownikami dróg kierowcy są w stanie na bieżąco zbierać informacje drogowe takie jak: stan nawierzchni, natężenie ruchu bądź obecnie panujące warunki atmosferyczne na danym odcinku drogi.

Jak wybrać najlepszą antenę do CB radia?

najlepsza antena do cb radiaRynek radiowy jest podzielony na dwa obozy co do wybory anteny przystosowanej do pracy z CB radiami. Jeden obóz pewnie obstawia, że należy instalować tylko oryginalne produkty przystosowane do pracy na danym urządzeniu. Druga grupa użytkowników uważa, że doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie tak zwanych anten uniwersalnych. Według specjalistów z branży radiowej najlepsza antena do cb radia to taka która idealnie współgra z głównym urządzeniem sterującym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie wszystkich dostępnych rozwiązań. W trakcie testów może okazać się, że antena uniwersalna będzie sprawdzała się idealnie dlatego jej wybór będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku wymiany radia będziemy mieli pewność, że będzie ona kompatybilna również z nowym modelem. Ważnym elementem , którym musimy się kierować podczas kupowania anteny jest jest zasięg jaki chcemy mieć. Im antena będzie dłuższa tym na większe odległości będziemy mogli się porozumiewać. Jest to ważne przede wszystkim dla kierowców ciężarówek, którzy muszą zareagować odpowiednio wcześnie na pojawiające się na drogach utrudnienia spowodowane między innymi korkami bądź kolizjami. Uzyskanie takowych informacji odpowiednio szybko spowoduje natychmiastowe zareagowanie i ominięcie utrudnienia najszybszym możliwym objazdem. Dlatego używanie anten o dalekim zasięgu zaleca się montowanie w samochodach ciężarowych transportujących towary na terenie całego kraju. Dla osób prywatnych najlepszym rozwiązaniem jest montaż anten średniego zasięgu, które świetnie dają sobie radę podczas poruszania się po ulicach miast.

Podsumowując wybór anteny do cb radia uzależniony jest przede wszystkim od warunków w jakich będzie ona wykorzystywana. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować jak często i na jak dalekich trasach wykorzystujemy pojazd. Jeśli jest to tylko codzienne wykorzystywanie w ruchu miejskim najlepszym rozwiązaniem będzie antena o zasięgu do siedmiu kilometrów. Jest to odległość wystarczająca do prawidłowego zareagowania na zmianę warunków drogowych.