Daltonizm czyli choroba, która nie jest wyrokiem

Jest wiele wad wzroku, które na szczęście mogą być korygowane przy pomocy okularów. Najprostszym przykładem będą tutaj takie wady jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Korygowanie tych wad wzroku było możliwe już kilkaset lat temu. Są też jednak wady wrodzone, z którymi nie jest już tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wspomnieć tutaj o daltonizmie, czyli chorobie, która polega na zaburzonym widzeniu barw.

Korygowanie daltonizmu okularami

polecane okulary dla daltonistówDaltonizm nie jest wcale chorobą, która uniemożliwia widzenie koloru czerwonego jak często można usłyszeć w mediach. Jest to schorzenie znacznie bardziej skomplikowane. Osoby cierpiące na daltonizm muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami. Już jako dzieci mają o wiele trudniej. Kolorowanie czy malowanie w przedszkolu dla dzieci z daltonizmem jest niemalże niemożliwe. Daltoniści nie mogą też podejmować niektórych prac. Przykładem może być tu praca farmaceuty. Daltoniści nie mogą być również kierowcami. Na szczęście zaczyna się to zmieniać, ponieważ na rynku pojawiły się polecane okulary dla daltonistów – nie są one tanie, ale dzięki nim daltoniści mogą widzieć kolory tak jak osoba, która nie posiada tej wady wzroku. Jak stwierdza się daltonizm? Wystarczy jedna wizyta u okulisty, aby potwierdzić chorobę. Wykonuje się co najmniej kilka bardzo prostych testów. Popularnym jestem jest np. odczytywanie cyfr lub liter z koła zbudowanego z mniejszych zielonych i czerwonych kółek. U daltonistów kolory te zlewają się i są praktycznie identyczne, więc nie są oni w stanie odróżnić barw i odczytać, co zostało wpisane w koło. Takie testy można wykonać też samodzielnie przed komputerem – w internecie jest ich mnóstwo. Do postawienia ostatecznej diagnozy potrzebna jest jednak wizyta u okulisty. Nie jest prawdą, że daltonizm jest chorobą rzadką. Przeciwnie – cierpi na nią mnóstwo osób na całym świecie. Trzeba też zaznaczyć. że daltonizm nie jest wykrywany od razu. Najczęściej rodzice dowiadują się o chorobie przypadkiem, kiedy zauważają, że dziecko myli kolory lub błędnie je nazywa.

Nie należy wtedy zwlekać – trzeba potwierdzić diagnozę, która nie jest już wyrokiem. Okulary dla daltonistów można kupić u optyka, ale również można je zamawiać przez internet. Ważne, by były oryginalne. Jeśli oprócz daltonizmu występują również inne wady wzroku tj. krótkowzroczność czy dalekowzroczność, to konieczne będzie wykonanie specjalnych okularów na zamówienie. Tego typu okulary będą korygować nie tylko daltonizm, ale też wspomniane wyżej inne wady wzroku, które zaburzają prawidłowe widzenie.