Dobra izolacja fundamentów

Fundament jest jednym z pierwszych i najważniejszych elementów, które wykonuje się podczas budowy nowego domu. To na nim opiera się cała konstrukcja, więc powinien być odpowiednio zrobiony oraz zabezpieczony. Fundament znajduję się pod ziemią, dlatego narażony jest na takie czynniki jak na przykład wilgoć. Na rynku istnieje wiele produktów, które służą do jego izolacji.

Jak wybrać izolację fundamentów?

jaki środek do izolacji fundamentówPod ziemią może znajdować się woda, dlatego podczas wykonywania fundamentów należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jeżeli tego nie zrobimy to będziemy mieli problem z wilgocią, która zapewne wniknie w głąb ścian naszego domu. Więc jaki środek do izolacji fundamentów najlepiej wybrać? Służy do tego między innymi izolacja bitumiczna, która jest najbardziej popularna. Tworzy ona powłokę na fundamencie, która chroni przed wodą, wilgocią, ale również przed kwasami, które występują w glebie. Istnieje kilka rodzajów takiej izolacji, a ich wybór zależy od rodzaju budynku, właściwości gleby oraz na jakim poziomie występują wody gruntowe. Pierwszym rodzajem jest izolacja bitumiczna typu lekkiego. Stosuję się ją głównie w budynkach niepodpiwniczonych. Zabezpiecza fundamenty przed wodą deszczową i wilgocią pochodzącą z gleby. Używa się jej w przypadku, kiedy fundamenty stoją w ziemi piaszczystej lub żwirowej, czyli takiej, która jest przepuszczalna dla wody. Drugim rodzajem jest typ średni. Stosuję się ją kiedy budynki stoją na glebach, które gorzej przepuszczają wodę takich jak na przykład gliny. W przypadku kiedy posiadamy dom podpiwniczony i stoi on na glebie lekkiej to również zaleca się wykorzystanie tego typu izolacji. Tak jak w pierwszym typie on również chroni fundamenty przed wodą opadową i wilgocią. Ostatnim rodzajem jest typ ciężki. Chroni fundamenty, które znajdują się na glebach średnio przepuszczalnych lub nieprzepuszczalnych. To właśnie w nich bardzo często woda napiera pod ciśnieniem. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością i szczelnością, dlatego świetnie nadaje się do budynków podpiwniczonych. Przed nałożeniem odpowiedniej izolacji powierzchnia musi być oczyszczona i wyrównana.

Odpowiednio dobrany rodzaj izolacji fundamentów pozwoli skutecznie je ochronić przed wieloma czynnikami środowiskowymi. Wykonania takiej izolacji możemy podjąć się sami, albo jeżeli nie czujemy się na siłach zatrudnić do tego odpowiednią ekipę budowlaną. Jeżeli chcemy żeby nasz dom nie wymagał poprawek, albo po kilku latach na naszych ścianach nie pojawiły się wilgotne plamy, które doprowadzą do pleśni to powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem odpowiedniej izolacji naszych fundamentów.