Forma wtryskowa do metalu

Wykonywanie biżuterii i ozdób dla odtwórców stało się moim zawodem odkąd doszedłem do na tyle dużej wprawy, by mieć wielu stałych klientów, którzy nierzadko rekomendowali moje wyroby nowym kolegom, dopiero zaczynającym przygodę z odtwórstwem. Jednak problemy pojawiły się w momencie, gdy miałem na tyle dużo zleceń, iż nie byłem w stanie ich wykonać na czas, a przynajmniej nie metodami czysto historycznymi. Dlatego też, dla mniej wymagających klientów, postanowiłem przerzucić się na wyroby odlewane, zamiast ręcznie robionych.

Formy wtryskowe do odlewów z brązu

formy wtryskowe - cena nowychWielu kolegów rzemieślników już od dawna preferowało odlewanie, bo była to metoda o wiele szybsza, i dająca równie dobre efekty jak ręczne wykonywanie ozdób, aczkolwiek zajmowała o wiele mniej czasu przy tej samej lub nawet większej jakości odlewu, co w przypadku wielu zamówień było naprawdę dużym plusem. Dlatego też, postanowiłem zaopatrzyć się w profesjonalną wtryskarkę przemysłową oraz odpowiednie formy wtryskowe – cena nowych form, przeznaczonych do odlewania metali była stosunkowo wysoka, bo były to formy o najwyższej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury, w jakich metale były odlewane, aczkolwiek były one głównie przeznaczone do odlewów wielokrotnych, więc ich cena potencjalnie szybko się zwracała, zwłaszcza przy dużej ilości odlewów. Wykonania takiej formy bez trudu mogła podjąć się każda narzędziownia, choć do tak skomplikowanych i szczegółowych form lepiej było poszukać najbardziej doświadczonych zakładów, które wykonywały najwyższej jakości formy o idealnie odwzorowanych szczegółach z zamówionego projektu. Formy te nie były przeznaczone do amatorskiego użytku i wymagały pracy przy wysokiej jakości wtryskarkach przemysłowych, gdyż były ciężkie i przystosowane do pracy w urządzeniach zakładowych, więc jakiekolwiek chałupnicze próby korzystania z nich były z góry skazane na niepowodzenie.

Przy użyciu odpowiednich urządzeń i materiału o dobrej jakości, jednak, odlew w nich wykonany niemal nie różnił się niczym od ręcznie kutych wyrobów, a często pozwalał na zachowanie jak najlepiej odwzorowanych szczegółów danej ozdoby. Formy do metalu miały jeszcze jedną ogromną zaletę, mianowicie mogły być one używane ze wszystkimi metalami, przeznaczonymi do odlewów, zarówno brązu, jak i srebra, stopu cynkowego jak i wielu innych, dzięki czemu możliwe było użycie różnych materiałów do odlewania tego samego kształtu, co pozwalało mi na powiększenie oferty i tworzenie różnych wariantów tych samych ozdób wedle preferencji klienta.