Jak najszybciej pomóc w kolce?

 

Małe dzieci są całkowicie zależne od swoich rodziców i nie potrafią sobie radzić z podstawowymi problemami. Maluchy co prawda rodzą się z umiejętnością ssania, ale nie zawsze robią to we właściwy sposób. Najczęściej pijąc mleko z piersi mamy delikatnie ją gryzą lub piją bardzo zachłannie. W trakcie łapczywego picia mleka, dziecko połyka duże ilości powietrza, które może, ale nie musi się wydostać na zewnątrz w trakcie odbicia po posiłku.

Sposób na szybką pomoc niemowlakowi w kolce

co szybko pomaga na kolki u niemowlakaNie wszystkie dzieci doświadczają kolek, ponieważ nie każde dziecko pije mleko w taki sam sposób. W niektórych przypadkach, dzieci mają tak ukształtowane układy pokarmowe, że sprzyjają one temu zjawisku. Jednak na szczęście kolki mijają  po przekroczeniu około dziesiątego tygodnia życia, więc problem jest chwilowy. Przeważnie nie trzeba się z tym udawać do lekarza, ale kiedy dziecku dokuczają częste i bolesne kolki, to warto skonsultować się z pediatrą. Jeżeli chcemy wiedzieć, co szybko pomaga na kolki u niemowlaka, to możemy zapytać doświadczonych mam, które ten etap rozwoju dziecka mają już za sobą lub przeszukać fora internetowe. Najczęściej jest zalecanych kilka metod, które mają największą skuteczność, lecz nie koniecznie muszą się sprawdzić u naszego malucha, dlatego konieczne jest wypróbowanie kilku sposobów. Kiedy kolka jest słaba lub umiarkowana, to można spróbować odwrócić uwagę dziecka od niej, przez na przykład puszczenie szumów czy muzyki uspokajającej. Czasem niemowlakom pomaga noszenie na rękach i przytulanie, lub położenie ich na brzuszku mamy. Dźwięk bicia serca mamy zawsze wycisza maluszki, bo kojarzy im się z bezpiecznym czasem jaki spędziły w brzuszku mamy. Czasem wystarczy ponosić malucha chwilę na rękach w pozycji pionowej, aby samoczynnie powietrze wydostało się na zewnątrz przez odbicie, ale też nie zawsze to następuje. Jeżeli maluch cierpi z powodu bolesnej kolki, to można spróbować mu wykonać delikatny masaż brzuszka, który jest wzdęty i twardy. Takie działanie pomaga rozluźnić spięte mięśnie i przynosi ulgę dziecku.

Czasem bywa też tak, że nic z wymienionych sposobów nie przynosi rezultatu i rodzice czują się bezradni. Wtedy można jeszcze sięgnąć po rozwiązania farmaceutyczne, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Są to najczęściej syropy lub krople na bazie naturalnych ziół, które działają rozkurczowo i pomagają zlikwidować kolkę w krótkim czasie od zażycia. Nie są one drogie i można je stosować już u dzieci, które ukończyły czwarty tydzień życia.