Jakie rodzaje smarowniczek znamy?

Kalamitki to niewielkie elementy, wykonane zazwyczaj ze stali, których używa się do dozowania smaru w różnego typu urządzeniach i maszynach. Do niedawna kalamitki były bardzo częstym elementem wyposażenia samochodów osobowych. Obecnie jednak wykorzystywane są głównie w przydomowych warsztatach czy garażach.

Do czego służą smarowniczki ze stali?

stalowe smarowniczkiJeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić samochód bez dołączonej do niego kalamitki. Obecnie stalowe smarowniczki nie są już tak często instalowane w pojazdach, gdyż nie są już konieczne do smarowania jego części mechanicznych. Obecnie smarowniczki są bardzo często wykorzystywane w przydomowych warsztatach samochodowych i garażach. Typowa smarowniczka po podłączeniu do smarownicy, umożliwia aplikację smaru na wybrane element. Dzięki różnego typu smarowniczkom, można dotrzeć do najbardziej trudno dostępnych elementów danej maszyny. Są bowiem smarowniczki proste, kątowe, czy też zakrzywione w różnym stopniu. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne pokrywanie smarem poszczególnych podzespołów. Aplikowanie smaru na części naszego samochodu, szczególnie w starszych pojazdach było konieczne aby nie dochodziło do zbyt silnego tarcia w jego wnętrzu. Można wiec powiedzieć, że posiadanie dobrej smarowniczki umożliwiało wykonywanie okresowych prac konserwacyjnych samochodu. Wybierając odpowiedni typ smaru, na przykład taki z domieszką środka antykorozyjnego, przy pomocy smarowniczki można było dbać o stan swojego auta. Obecnie jednak zmieniła się technika budowy samochodów. Rolę smarów przejął w nich olej napędowy i dodatki do niego. Zamieniło się wiec również zastosowanie smarowniczek stalowych. Obecnie stosuje się je głównie do aplikowania smaru w maszynach budowlanych czy też w różnego typu kosiarkach. Tego typu maszyny są bowiem bardzo skomplikowane jeżeli chodzi o ich konstrukcje, w związku z czym aplikowanie smaru w ich przypadku nadal jest pożądane. Tym bardziej biorąc pod uwagę w jakich warunkach pracują tego typu maszyny, smarowniczki nadal są bardzo często wykorzystywane. Jeżeli chodzi o motoryzację, smarowniczki są wykorzystywane do aplikowania smaru na różnego typu narzędzia wykorzystywane podczas domowych napraw auta. Z kalamitek korzysta się również podczas produkcji samochodów.

Do niedawna smar był konieczny, aby samochód przez dłuższy czas mógł działać odpowiednio. Obecnie nie jest to już konieczne, ale nadal wykorzystuje się narzędzia potrzebne do aplikowania smaru, czyli tak zwane kalamitki. Używa się ich często nadal podczas napraw sprzętu i maszyn budowlanych, ale także podczas ich produkcji.