Kto może ubiegać się o zwrot podatków zagranicznych?

Każda działalność gospodarcza, pomimo że z założenia ma przynosić nam dochody, obarczona jest koniecznością opłacania wielu zobowiązań, wynikających z faktu prowadzenia firmy, wypłacania pensji i innych niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa opłat. Nie każdy zdaje jednak sobie sprawę z tego, że można się ubiegać o zwrot części z tych opłat, szczególnie tych związanych z zakupem towarów za granica.

Jak ubiegać się o zwrot zagranicznego VAT-u dla firmy?

jak odzyskać vat z zagranicy dla firmyZdecydowana większość obecnie funkcjonujących na polskim rynku firm w jakimś stopniu powiązana jest z rynkami zagranicznymi. Chodzi tutaj głównie o zakup towarów lub tez części mechanicznych i surowców niezbędnych do wytwarzania towarów w zakładzie produkcyjnym, lub też o odbywanie podróży służbowych i spotkań z zagranicznymi kontrahentami. Niestety, wszystkie te działania obarczone są koniecznością opłacenia wszystkich zobowiązań, w tym podatku VAT, które obowiązują za granicą. Opłaty te trzeba uiszczać między innymi podczas tankowania samochodu służbowego, kupowania surowców czy produktów za granica, ale także sprzętu biurowego. Na szczęście, każdy przedsiębiorca, który dokonuje transakcji za granicą w celu umożliwienia prawidłowego działania swojej firmy może ubiegać się o zwrot kosztów, między innymi o zwrot zagranicznego podatku VAT. Jak odzyskać vat z zagranicy dla firmy? Oczywiście konieczne jest sporządzenie odpowiedniego wniosku i złożenie go w urzędzie tego kraju, w którym dokonujemy takich transakcji. Niestety, wniosek ten oraz wszelka komunikacja z właściwym urzędem wymagają znajomości na bardzo dobrym poziomie zarówno języka urzędowego danego kraju, jak i panujących w nim zasad obsługi petentów oraz wszelkich procedur urzędowych. Dlatego też dobrym wyjściem jest skorzystanie z usług zewnętrznych firm, które mogą, na nasze zlecenie, sporządzić odpowiedni wniosek o zwolnienie z kosztów podatków VAT, jak i komunikować się w miejscowym urzędem w tej sprawie. Firmy takie, zazwyczaj wypełniające wiele takich wniosków, są w stanie skrócić wszelkie procedury nawet do dwóch tygodni, przy czym osobie, która nie ma doświadczenia w procedurach urzędów zagranicznych może to zając nawet pół roku, wiec możemy zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Sprawy urzędowe mogą nam przysporzyć wielu kłopotów, tym bardziej, gdy nie dotyczą one kraju ojczystego. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w sprawnym przeprowadzaniu spraw urzędowym w danym kraju. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów ubiegając się o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.