Ogromna rola rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy

Sztucznym odpowiednikiem stawu jest endoproteza. Wykonuje się ją wówczas, gdy rehabilitacji jest niemożliwa. Dzięki endoprotezie pacjenci są w stanie normalnie funkcjonować. Produkuje się ją z różnego rodzaju stopu stali bądź tytanu, dzięki czemu są dobrze tolerowane przez ludzki organizm i nie powodują reakcji uczuleniowych. Endoproteza kolana jest jedynym ratunkiem wówczas, kiedy staw jest uszkodzony i zużyty, a żadne metody leczenia nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Działania rehabilitacyjne niezbędne po wszczepieniu endoprotezy

odpowiednia rehabilitacja po endoprotezieZabieg wstawienia endoprotezy odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu nie jest bolesny. Podczas operacji usuwane są wszelkie zniszczone elementy kolana. Pacjent musi zostać przez kilka dni w szpitalu, gdyż konieczna jest jego obserwacja. Najczęściej przyjmuje wówczas antybiotyki oraz leki przeciwzakrzepowe, a także otrzymuje środki przeciwbólowe. Ogromną rolę w szybkim powrocie do sprawności odgrywa odpowiednia rehabilitacja po endoprotezie. Początkowo pacjent musi nauczyć się poruszać się o kulach, z czasem może pozwolić sobie na dłuższe spacery oraz pływanie. Ważne jest także, by regularnie ćwiczył, jednak wszelkie formy aktywności muszą odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty. Nie mogą być także zbyt intensywne. Dzięki temu pacjent szybko wróci do pełnej sprawności. Endoproteza jest stosowana także w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego, które powoduje ból przy wstawaniu i chodzeniu, a także ogranicza sprawność. Endoproteza ma kształt wydrążonej półkuli i zastępuje naturalny staw. Konieczne jest jej wymienianie co kilka lat, gdyż z czasem się zużywają. Bardzo ważne są systematyczne ćwiczenia, gimnastyka poprawia pracę stawu biodrowego, a także wzmacnia mięśnie. Istotne jest jednak, by nie nadwyrężać stawu, nie dźwigać ciężarów. Odpowiednie działania fizjoterapeutyczne często znacznie poprawiają komfort życia pacjentów i przynoszą zadowalające efekty.

Ćwiczenia są zawsze indywidualnie dobierane do każdego pacjenta, ważne jest, by stosować się do zaleceń specjalisty. Niewskazane jest obciążanie stawu, a wszelka aktywność powinna być wprowadzana stopniowo. Dzięki temu nie pojawiają się żadne komplikacje, a pacjent odzyska sprawność. Celem programu rehabilitacyjnego jest ochrona implantu przed przemieszczeniem, a także wzmocnienie mięśni stawu biodrowego lub kolanowego. Pacjent musi nauczyć się chodzić w sposób prawidłowy i bezpieczny. Systematyczne działania oraz samozaparcie są ważne podczas rehabilitacji i okazują się skuteczne.