W dużych aglomeracjach miejskich zrobienie prawa jazdy najczęściej trwa nieco dłużej, gdyż jest więcej chętnych, a na ulicach jest więcej aut, co utrudnia jazdę kursantom. W dzisiejszych czasach uprawnienia do prowadzenia pojazdów przydają się w pracy zawodowej, oraz w życiu codziennym, szczególnie jeżeli mieszkamy z dala od centrum. Coraz więcej nastolatków w wieku osiemnastu lat rozpoczyna kursy na prawo jazdy, aby kończąc szkołę móc szukać lepszej pracy.

Czego się nauczymy w Ośrodku Szkolenia Kierowców?

osk z GdańskaKażdy OSK szkoli kursantów w taki sposób, aby poradzili sobie na drogach w każdej porze roku i potrafili płynnie prowadzić samochód. Nie jest łatwo zdać egzamin na prawo jazdy, bo w stresujących sytuacjach zawsze prościej o pomyłkę, która może nas kosztować poprawkę. OSK z Gdańska przez cały rok organizuje kursy, na które nie brakuje chętnych. Za kurs możemy zapłacić gotówką z góry, albo w ratach w trakcie trwania kursu. Rozpoczynając zajęcia najpierw przystępujemy do części teoretycznej, na której poznajemy kodeks ruchu drogowego i podstawowe sytuacje drogowe jakie spotkają każdego kierowcę. Gdy przyswoimy wymaganą wiedzę, to rozpoczynamy jazdy z instruktorem. Mamy do wyjeżdżenia trzydzieści godzin do podziału na plac manewrowy i ulice miasta. Na placu instruktor OSK nauczy nas ruszania, hamowania, skręcania i jazdy po łuku przodem i tyłem. Spora część kursantów oblewa egzamin na ruszaniu z hamulca ręcznego, dlatego tą czynność także przećwiczymy na placu. Kiedy poczujemy się trochę pewniej za kierownicą, to wyjedziemy na ulice Gdańska. Ważnym elementem kursu jest nauka parkowania, gdyż jest to obowiązkowy punkt każdego egzaminu. Umiejętna zmiana biegów i opanowanie sprzęgła musi być czynnością automatyczną, dlatego tak dużo godzin musimy spędzić za kierownicą. Jak skończymy wszystkie godziny, to instruktor decyduje, czy jesteśmy gotowi na przystąpienie do egzaminu czy nie. Jeżeli tak, to czas na wyznaczenie terminu zaliczenia, w przeciwnym wypadku musimy dokupić godziny i jeszcze się doszkolić.

W gdańskich OSK pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią dobrze przygotować kursantów do egzaminu. Dane statystyczne mówią, że co trzeci kursant zdaje prawo jazdy za pierwszym razem co stanowi bardzo dobrą średnią. Długość egzaminu zależy od tego jak szybko sobie poradzimy na placu manewrowym i na mieście, oraz czy sami wrócimy do ośrodka egzaminacyjnego, czy w trakcie zamienimy się miejscami z egzaminatorem z powodu oblania egzaminu. Jeżeli mamy obawy, że sobie nie poradzimy, to możemy zawsze dokupić dodatkowe godziny kursu.