Pierwszy spływ kajakowy na Kaszubach

Aktywne spędzanie czasu to coraz częściej oczywisty wybór młodych Polaków. Jednak zamiast grupowego biegania po boisku czy weekendowych wycieczek rowerowych coraz większą popularność zdobywają sporty wodne. Dzięki łatwości z jaką można wypożyczyć sprzęt chętnie wybierają się na kajaki, które można wypożyczyć zarówno w okolicach rzek jak i kaszubskich jezior. Sprawdź dlaczego spływ kajakowy jest świetnym sposobem na spędzenie letniego dnia nad rzeką oraz na co się przygotować?

Niezapomniane kajaki na Kaszubach

kajak kaszubyWypożyczając pierwszy raz kajaki na pewno trzeba się przygotować na to, że niebawem będzie się chciało powrócić na szlak i powtórzyć taką fajną imprezę. W dalszej kolejności dopiero trzeba wziąć pod uwagę takie niedogodności jak mordercze zmęczenie, które mimo wszystko daje o sobie znać. Jednak ono szybko mija, gdy debiutujący kajakarz uświadomi sobie, czego właśnie dokonał. Jeśli chodzi o kajak kaszuby są idealnym miejscem do wypożyczenia sprzętu i zorganizowania spływu. Liczba miejsc, w których można spłynąć, jak i zróżnicowanie trudności poszczególnych tras sprawia, że nie będzie nudno dla starych wyjadaczy, a osoby, które wezmą wiosło pierwszy raz do ręki dotrą bez problemu do celu. Warto więc zadbać o wcześniejsze zapoznanie z okolicznymi szlakami kajakowymi i jeśli wypożyczający sprzęt nie dysponuje takowymi, pobrać ulotki z lokalnego punktu informacji turystycznej. Dzięki temu nawet kompletny żółtodziób odpowiednio dobierze trasę dla swojej grupy amatorów aktywnego wypoczynku. Kolejnym, dość często pomijanym aspektem jest słońce. Podczas pobytu na wodzie jest ono znacznie bardziej dokuczliwe niż na lądzie. Dlatego podstawą jest nałożenie kremu z filtrem na całe ciało. Ponadto, aby zapewnić sobie komfort podróży konieczne są okulary przeciwsłoneczne z odpowiednio wysokim filtrem UV, a nawet z filtrem polaryzacyjnym, niwelującym odbłyski od wody. Dzięki tym prostym zabiegom kajakarze nie narażają się na dotkliwe poparzenia słoneczne.

Już na kilka dni przed spływem warto zapoznać się z elementarnymi zasadami bezpieczeństwa, które trzeba zachować nad wodą. Po drodze może spotkać kajakarzy nie jedna przygoda. Szczególnie jeśli chodzi o nieoczekiwane spłycenia oraz wiry. Jednak dość oczywistym w naszym klimacie, a mimo to trudnym do przewidzenia dla wielu osób, które wybrały się na kajaki na Kaszubach może być pojawienie się nagłej nawałnicy. Zachowanie spokoju w takiej sytuacji pozwoli na przetrwanie krytycznego momentu bez konieczności wzywania pomocy.