Przydatność dokładnych testów na bakterie

Nie jest tajemnicą, że organizm ludzki to wielka i złożona maszyneria. Dla zwykłego człowieka reakcje, jakich doświadcza na swoim ciele, nieraz przyprawiają o zdziwienie. Nasz organizm jest mądrą konstrukcją, która za pomocą niesamowicie złożonych reakcji chemicznych pokonuje patogeny, odbudowuje się, regeneruje, rośnie czy chudnie. Sami lekarze często miewają problemy z diagnostyką, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich reakcji i odczytać objawów. Ciało dodatkowo silnie powiązane jest z psychiką i nasze fizyczne symptomy miewają czasem podłoże wyłącznie umysłowe, co dodatkowo komplikuje procesy poznawcze wielu jednostek chorobowych.

Czemu służą dokładne testy na bakterie?

dokładny test na bakterieKażdy z nas posiada w swoim organizmie kilka kilogramów bakterii. Dla wielu to niesamowita informacja, bo bakterie kojarzą nam się jednoznacznie ze szkodliwymi dla nas patogenami, których należy się pozbywać. Nie jest to do końca właściwy tok myślenia, ponieważ mnóstwo bakterii działa na naszą korzyść i jest nam niezbędnych do życia. W naszych jelitach czy na naszej skórze mnóstwo jest niewidzialnych dla oka żyjątek, które bronią nas przed tymi niekorzystnymi i stwarzają naszemu organizmowi właściwe środowisko do funkcjonowania. Czasem trzeba wręcz wykonać dokładny test na bakterie, a konkretnie na ilościową ich zawartość w naszych jelitach, aby określić, czy nie mamy ich za mało! Niestety sami niszczymy je przyjmując antybiotyki czy stresując się. Możemy je jednak dość łatwo uzupełnić za pomocą probiotyków. Dokładne badania nazywane posiewami wskażą, jakich konkretnie szczepów nam brakuje. Czasem wykonujemy tego typu testy także w odniesieniu do tych chorobotwórczych bakterii. Gdy zasiedlą się na pewnych częściach ciała, mogą powodować wysypkę, świąd, podrażnienie. Wówczas zmniejszamy ich ilość za pomocą maści czy leków doustnych. Także namnożone w naszym wnętrzu wywołują zakażenia bakteryjne jak angina czy bardziej poważne zapalenia wymagające nawet leczenia operacyjnego. Najłatwiej bronić się przed nimi, stosując podstawowe zasady higieny jak mycie rąk czy ostrożność w kontakcie z chorymi.

Bakterie znajdują się na wszystkich powierzchniach, które nas otaczają. Są naturalne w naszym codziennym życiu. Dzielą się na te, które są naszemu organizmowi niezbędne do życia i te, które mogą powodować choroby. Medycyna zna obecnie wiele sposobów na zbadanie typu i ilości danej bakterii pozwalające na wdrożenie właściwych kroków leczenia. Pamiętajmy, że dbanie o równowagę organizmu zapewnia nam właściwe ilości bakterii dla nas korzystnych, a dbanie o higienę zmniejsza ryzyko namnożenia tych chorobotwórczych dla naszych organizmów.