Radzenie sobie z menopauzą

U niektórych kobiet już po około czterdziestych piątych urodzinach, zaczynają się pojawiać pierwsze objawy menopauzy. Nie zawsze są one bardzo dokuczliwe, ponieważ zależą one od wielu czynników. Czasem cała menopauza przechodzi niemalże niezauważalnie, a czasem znacznie obniża jakość życia. Każda kobieta może nieco inaczej są odczuwać, gdyż są dziesiątki jej objawów, które łatwo pomylić z przemęczeniem, czy niewyspaniem.

Kiedy leczyć menopauzę?

menopauza - leczenieKlimakterium jest stanem fizjologicznym, który ma swoje źródło w gospodarce hormonalnej, która odpowiada za wiele czynności życiowych. W okresie menopauzy przysadka  mózgowa przestaje żeński hormon jakim jest progesteron w takiej ilości jak wcześniej, a jajniki przestają wypuszczać komórki jajowe. Data ostatniej miesiączki oznacza, że kobieta staje się bezpłodna i wkracza w etap menopauzy. Od tego momentu w jej ciele zachodzą nieodwracalne zmiany, które na zawsze uniemożliwią jej zajście w ciążę. Każda kobieta wie czym jest menopauza – leczenie jej jest możliwe na dwa sposoby, jeden jest naturalny, a drugi farmakologiczny. Naturalne metody głównie się koncentrują na zmniejszaniu intensywności objawów, gdyż całkowite ich wykluczenie jest niemożliwe. Metoda farmakologiczna opiera się na podawaniu hormonów, które w sztuczny sposób regulują ich poziom w ciele kobiety, przez co można wyeliminować wiele, dokuczliwych objawów menopauzy. Do najczęstszych jej objawów zaliczają się duszności, napady gorąca, kołatanie serca, kłopoty z koncentracją, czy wahania nastrojów. Bywa, że kobiety w tym czasie wycofują się z życia towarzyskiego, bo czują się dużo gorzej fizycznie i psychicznie. Są bardziej nerwowe i mają problem z poradzeniem sobie ze swoimi emocjami. Leczenie objawów menopauzy może zacząć każda kobieta, która czuje, że jej życie stało się gorsze niż jeszcze parę lat wcześniej. Naturalne metody polegają głównie na zmianie sposobu życia, czyli zmianę diety na lekkostrawną i bogatą w warzywa i owoce, które są cennym źródłem witamin oraz uprawianie regularnie sportu.

Obie metody mogą stosować kobiety w okresie menopauzy, z tą różnicą, że farmakologiczną metodę można rozpocząć tylko pod okiem lekarza, ponieważ hormony są przepisywane na receptę. Menopauza nie musi oznaczać wycofania się z życia towarzyskiego, ponieważ można jej skutecznie przeciwdziałać. Brak żeńskich hormonów można niwelować na różne sposoby pożywieniem, lub systematycznym ruchem. Zmiany w organizmie są znaczące, ale z czasem można się do nich przyzwyczaić.