Podłoga a posadzka. Mało kto zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Dlatego zwykle używamy ich zamiennie i nie zastanawiamy się nad tym, czy mówimy poprawnie, czy nie. Podłoga, to całość warstw, które znajdują się na ziemi lub stropie, natomiast posadzka, jest to warstwa wykończeniowa, która pełni głównie funkcję użytkową. Z czego można wykonać posadzki? Tak naprawdę z bardzo wielu materiałów wykończeniowych. Ważne jednak, aby dopasować rozwiązanie do rodzaju powierzchni.

Cienkie posadzki przemysłowe

posadzki samopoziomujące cienkowarstwoweKiedy mamy do wykończenia sporą powierzchnię nie bardzo opłaca nam się wykonywanie pokrycia z małych elementów dekoracyjnych. Czasami nawet jest to niepożądane, szczególnie wtedy, kiedy po danej podłodze będą poruszały się ciężkie pojazdy lub maszyny. Takie przeznaczenie posadzek najczęściej jest spotykane właśnie w halach magazynowych i produkcyjnych. Musimy więc poszukać innego sposobu wykończenia podłogi i to najlepiej takiego, który sprawdzi się w trudnych warunkach. W takich sytuacjach, projektanci i specjaliści z zakresu wykańczania wnętrz, polecają posadzki samopoziomujące cienkowarstwowe. Mają one bardzo wiele zalet, dlatego doskonale sprawdzają się na powierzchniach o dużej wielkości. Wykonanie takich podług polega na tym, że specjalną pompą do betonu wlewamy zaprawę na wyznaczoną powierzchnię. Aby zapewnić dobrą przyczepność kilkucentymetrowej warstwy do podłoża, należy je najpierw odpowiednio przygotować. Jeżeli z posadzki wystaje dużo niechcianych elementów, a powierzchnia jest pokryta odpryskami, to warto najpierw wstępnie wyszlifować grunt. Następnym krokiem powinno być dokładne zamiecenie powierzchni, która później powinniśmy pokryć jedną warstwą unigruntu lub innej, powłokowej izolacji zapewniającej lepszą przyczepność zaprawy do podłoża. Po takich przygotowaniach, możemy przystąpić do układania warstwy zaprawy. Należy ją równomiernie rozprowadzić po całej posadzce. Nie musimy jednak chodzić z niwelatorem lub poziomicą, ponieważ posadzka sama rozleje się i stworzy równy poziom.

Nowoczesne posadzki cienkowarstwowe nie są mieszaniną jedynie spoiwa i kruszywa. Aby zwiększyć ich wytrzymałość mechaniczną oraz zapobiegać powstawaniu odprysków, producenci decydują się na zastosowanie specjalnych samopoziomujących mieszanek epoksydowych. Posiadają one domieszki specjalnych żywic, które sprawiają, że cała posadzka jest bardziej elastyczna i znacznie lepiej tłumi drgania. Właśnie dlatego jest tak chętnie stosowana przez wiele firm.