Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne mogą być skutki ugryzienia przez kleszcze. Te niepozornych rozmiarów pajęczaki mogą być bowiem nosicielami wielu groźnych chorób, jak kleszczowe zapalenie mózgu lub borelioza. Ludzie próbują się przed nimi uchronić stosując specjalne preparaty, nosząc ochronną odzież i unikając miejsc, gdzie można je spotkać.

Rosnąca liczba miejsc badających kleszcze

gdzie zbadać kleszczeCzasem zdarza się jednak, że mimo należytej staranności przytrafi nam się ugryzienie. Jedni z nas panikują i mają najczarniejsze myśli, inni podchodzą do tematu spokojnie. Ze względu na to, że borelioza jest w ostatnim czasie sporym oraz częstym problemem wielu z nas zastanawia się, gdzie zbadać kleszcze. Badanie kleszczy jest coraz bardziej popularne i wiele osób korzysta z takiej możliwości. Specjalne laboratoria, gdzie możemy oddać kleszcza do badania przyjmują je osobiście lub możemy wysłać je do nich paczką. Kleszcz, którego wysyłamy do badania wcale nie musi być pokaźnych rozmiarów, laboratoria przyjmują nawet niewielkie egzemplarze. Ceny badania są różne w zależności od tego, jak dokładne mają one być. Im dokładniejsze tym cena wyższa, jednak istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że wykryjemy ewentualną chorobę. W przypadku boreliozy niezwykle istotne jest, by jak najszybciej rozpocząć leczenie, bowiem choroba ta jest wyjątkowo niebezpieczna. Najgorsze, że nie daje żadnych specyficznych objawów, co sprawia, że często jest mylona z innymi dolegliwościami. Dlatego tym bardziej wskazane jest badanie kleszcza, bowiem dzięki temu bardzo szybko jesteśmy w stanie sprawdzić, czy był on nosicielem boreliozy lub innych chorób. Ważne jest, by starać się zapobiegać ugryzieniom kleszczy najskuteczniej, jak się tylko da. Konieczna jest odpowiednia ochrona w postaci odzieży, która zakrywa kostki oraz szyję, jednak równie ważne jest unikanie miejsc, gdzie znajdują się te niebezpiecznie pajęczaki. Najlepszą ochroną przed chorobami odkleszczowymi jest bowiem unikanie ugryzienia.

Coraz głośniej się mówi o zagrożeniach, jakie niesie za sobą ugryzienie przez kleszcze. Warto starać się przed nimi ustrzec i wiedzieć, jak możemy zdiagnozować ewentualne choroby przenoszone przez nie. Oddanie kleszcza do badania jest prostym i szybkim sposobem na wykrycie wielu niebezpiecznych chorób dlatego tak wiele osób korzysta z takiej możliwości. Nic w tym dziwnego, bowiem wiele osób wierzy w jego skuteczność i dzięki niemu szybko zdiagnozowały problem oraz rozpoczęły leczenie.