Skuteczny test na celiakię

Jeszcze kilkanaście lat temu, uczulenie na gluten, czyli celiakia nie było tak popularnym schorzeniem. Co więcej, nawet lekarze zbytnio o tym nie słyszeli. Oznaczało to oczywiście, że osoby, u których to uczulenie występowało, miały niemały problem. Najgorzej było w przypadku osób, które miały naprawdę bardzo silną alergię, z którą trudno było żyć. Zjedzenie glutenu w niektórych przypadkach może skończyć się wizytą w szpitalu i długim dochodzeniem do siebie. Dziś można wykonać test na celiakię, jednak niegdyś takowego nie było.

O skutecznym teście na celiakię

wiarygodny test na celiakięJak już wiemy, niegdyś nie wiedziano jeszcze, co powoduje u niektórych bóle brzucha, nudności i wymioty (a to tylko niektóre objawy celiakii). Nawet jeśli ktoś połączył fakty i zrozumiał, że występujące u niego objawy nasilają się po zjedzeniu na przykład pieczywa pszennego, to nie za bardzo miał możliwość kupienia bezglutenowych posiłków w sklepie. Zwykle było więc tak, że osoby chore na celiakię same musiały gotować wszystkie posiłki, w tym piec chleb. Nie było możliwości, by poszły zjeść do restauracji, gdyż nie znali dokładnie składu danych potraw. Dziś spokojnie można jednak wiarygodny test na celiakię, który wykluczy lub potwierdzi występowanie u nas uczulenia na gluten. Oczywiście uczulenie na gluten może mieć różne nasilenie, dlatego czasem u niektórych występują jakieś objawy, które przypominają celiakię, jednak nie są one aż tak dokuczliwe. W takim wypadku dobrze zrobić właśnie taki test na celiakię, by się upewnić. Pamiętajmy, że uczulenie na gluten może przybierać na sile wraz z ilością spożywanego glutenu. Dlatego lepiej przejść na dietę bezglutenową, by uchronić się przed możliwością wystąpienia dużo gorszych objawów, niż mamy teraz. Na szczęście obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo produktów bezglutenowych. W większych supermarketach lub też sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy nawet całe półki rzeczy przeznaczone dla osób, które nie tolerują glutenu lub też z innych powodów nie chcą go jeść.

Obecnie bardzo często występują różnego rodzaju uczulenia i alergie. Jednym z popularniejszych jest właściwie uczulenie na gluten czy też nietolerancja laktozy. Alergie pokarmowe mogą jednak mieć różny wymiar, duża część z nich obejmuje wyłącznie układ pokarmowy. Inne mogą prowadzić do powstania wysypki, duszności czy natychmiastowego puchnięcia. Dlatego też, jeśli mamy jakieś podejrzenia, warto wykonać taki test na celiakię, by upewnić się, że jesteśmy całkowicie zdrowi lub też by potwierdzić schorzenie.