System świetlików w hali sportowej

Firmę budowlaną prowadzę od ośmiu lat. W moim mieście mam już renomę, dlatego zwracają się do mnie często inwestorzy, którzy proszą o realizację dużych budów. Zgadzam się, a ostatnią moim dużym zleceniem była budowa hali sportowej. Wymagało to zaangażowania całej naszej ekipy, a prace trwały naprawdę długo. Wiele czasu musieliśmy poświęcić także wykończeniu. W zgodzie z projektem, na dachu miał pojawić się system świetlików.

Zalety świetlików z poliwęglanu

system świetlików z poliwęglanuDzięki nim do tego ogromnego pomieszczenia miała wpadać odpowiednia ilość światła, która miała sprawić, że w ciągu dnia nie będzie konieczności stosowania sztucznego oświetlenia. Rozważałem jednak, z jakiego materiału powinny być wykonane takie świetliki. Wprawdzie tradycyjnie wykonuje się je z połączenia stali ze szkłem, jednakże hala ta miała być nowoczesna, dlatego szukałem czegoś lepszego. W końcu zaproponowałem inwestorowi system świetlików z poliwęglanu. Obecnie rozwiązanie to wykorzystuje się przy projektowaniu różnego rodzaju budynków, nie tylko tych o przeznaczeniu sportowym, ale także przemysłowym, magazynowym czy agro. Taki poliwęglan ma bowiem podobną przepuszczalność światła co szkło, ale charakteryzuje się o wiele większą wytrzymałością i trwałością. Ponadto jest niebywale lekki, dlatego nie wpływa na obciążenie konstrukcji, co ma miejsce w przypadku cięższego szkła! W ofertach producentów dostępne są odpowiednio wyprofilowane płyty z poliwęglanu, które służą do wykonania świetlika. Dzięki swojemu kształtowi mogą idealnie wpasować się w pokrycie dachowe, co sprawia, że system świetlików jest całkowicie szczelny! Jest to także bardzo ważne, ponieważ inwestor nie chciałby, aby ciepło uciekało mu przez dach. W końcu hala sportowa jest bardzo duża, dlatego jej ogrzewanie będzie generowało duże koszty. Wszelkie straty ciepła są niepożądane. Szczelność systemu świetlików jest zatem jego ogromną zaletą i to zauważył inwestor, który coraz bardziej przychylał się do mojego pomysłu.

Zwróciłem uwagę także na fakt, że raz poprawnie zamontowany system świetlików, nie wymaga konserwacji. Jest całkowicie bezpieczny i może być eksploatowany przez naprawdę wiele lat.Do tego dochodzi odporność ogniowa – podczas pożaru świetliki nie przenosiłyby dalej ognia. Co ważne, montaż systemu również nie jest trudny, dlatego czas wykończenia hali sportowej wcale się nie wydłuży. Po wymienieniu tych zalet systemu świetlików z poliwęglanu, inwestor już tylko zdecydowanie kiwał głową i przychylał się do mojego pomysłu. Miałem zielone światło na ich zakup oraz montaż.