Wkręty ze stali

Wkręty, zwane popularnie kołkami czy kotwami to coś, bez czego wiele budów czy remontów nigdy by się nie odbyło. Oczywiście poprzednie stwierdzenie częściowo stanowi żart, nie da się jednak ukryć, ze jedne i drugie są bardzo potrzebnymi elementami przy remontach. Zresztą wykorzystuje się je nie tylko w takich okolicznościach, ponieważ wkręty służą nam również do wieszania obrazów czy innych dekoracjach na ścianach, a mało ktoś planuje do tego stopnia, aby bez pomocy dekoratora wnętrz zaplanować od razu usytuowanie każdego obrazka czy zdjęcia na ścianach.

Kotwy ze stali

kotwy staloweJak napisałam wcześniej, istnieją różne typy wkrętów. Co do zasady w większości przypadków na domowe potrzeby wystarczą wkręty wykonane z plastiku, jednak do specjalnych zadań niezbędne są kotwy stalowe. Zadać można zatem pytanie, na czym w zasadzie polega różnica między zwykłymi wkrętami a tymi wykonanymi ze stali? Oczywiście różnią się one materiałem wykonania, a co za tym idzie oczywiście poziomem wytrzymałości. Mówi się, że wkręty stalowe to wkręty służące do zadań specjalnych, zdaje się, że w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Najpopularniejsze zastosowanie takich wkrętów to łączenie drewna i betonu. Materiały takie wykorzystuje się w różnych okolicznościach, jako przykład można podać konstruowanie balustrad. To jedynie nie jedyna sytuacja, kiedy będziemy łączyć te dwa materiały za pomocą wkrętów stalowych. Inny przypadek do półki wykonane z drewna, przymocowane do ścian, które będą znosiły bardzo duże obciążenia, przykładowo w warsztatach i tym podobnych miejscach. Czasami kotwy ze stali wykorzystuje się również do łączenia drewna, które musi znosić duże obciążenia, jak przy elementach konstrukcyjnych obiektów budowlanych, czy w przypadku pokryć dachowych. Na takie specjale, wzmocnione kotwy czasami montuje się również blaty wykonane z drewna czy innego materiału o dużej ciężkości, dotyczy to oczywiście blatów na wspornikach, wiszących poza tym w powietrzu, nie zaś usytuowanych jako wykończenie szafki czy podobny element.

Na koniec warto chyba wspomnieć o tym, jak takie kotwy wyglądają, aby przykładowo móc szybciej znaleźć je w markecie budowlanym. Przypominają one bardzo zwykłe wkręty, poza tym, ze w ich przypadku oba elementy, zarówno sam kołek jak i osłonka, którą umieszcza się w betonie czy drewnie, wykonane są ze stali. Ich rozmiary również zwykle przypominają te bardziej typowych kołków. Zwykle można je kupić na wagę oraz paczkowane po kilka czy kilkanaście sztuk, oczywiście w ich przypadku, tak jak w  przypadku wszystkich wkrętów, należy zwracać uwagę na rozmiar.