Właściwości oleju z dyni

Olej z pestek dyni to produkt, z którym na pewnym etapie życia zaprzyjaźnić powinien się każdy mężczyzna. Wspomaga prostatę, reguluje pracę pęcherza, a nawet przeciwdziała łysieniu. Warto poznać jego właściwości odżywcze, aby skutecznie wprowadzić go do swojej diety.

Jakie właściwości posiada olej?

polecany olej na prostatę z pestek dyniOlej z pestek dyni to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), fitosteroli oraz witaminy E. Od lat stosowany jest w leczeniu prostaty. Okazuje się też, że może przeciwdziałać łysieniu. Olej z pestek dyni należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Stosujemy go wyłącznie na zimno, najlepiej jako dodatek do sałatek, sosów lub deserów. Olej z pestek dyni, ze względu na bogactwo fitosteroli, od lat stosowany jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego z nawracającymi stanami zapalnymi dolnych dróg moczowych. Łagodzi objawy podrażnienia pęcherza i cewki moczowej, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Poprawia szybkość przepływu moczu oraz stopień opróżnienia pęcherza. Zmniejsza częstość oddawania moczu w nocy, co wpływa na jakość snu pacjentów i wyraźne polepszenie ich samopoczucie. Co ciekawe, polecany olej na prostatę z pestek dyni, bez trudności można dostać w wielu sklepach internetowych. Warto także wiedzieć, iż olej z pestek dyni oczyszcza jelita. W medycynie ludowej jest znanym środkiem przeciwpasożytniczym. Wszystko za sprawą kukurbitacyny – związku, który działa porażająco na układ nerwowy pasożytów oraz przyspiesza proces usuwania robaków z przewodu pokarmowego. Olej z pestek dyni reguluje również ciśnienie krwi. Badanie przeprowadzone na szczurach w 2012 roku wykazało, że podawanie oleju z pestek dyni gryzoniom z chemicznie indukowanym nadciśnieniem raz dziennie przez 6 tygodni, skutecznie obniżało ciśnienie krwi oraz poprawiało wyniki badania EKG. Olej z pestek dyni to potężna broń w walce z hipercholesterolemią. Zawiera bowiem kwas oleinowy, który podwyższa poziom frakcji HDL cholesterolu, obniżając poziom frakcji LDL i poziomu cholesterolu całkowitego.

Olej z pestek dyni, dzięki wysokiej zawartości witamin E i A, korzystnie wpływa także na kondycję włosów. Z najnowszych badań wynika, że przeciwdziała łysieniu androgenowemu. Co więcej, badanie kliniczne z grupą kontrolną wykazało, że może nawet przywracać gęstość włosów! Grupie 76 łysiejących ochotników przez 24 tygodnie podawano 400 mg oleju z pestek dyni i placebo. Wzrost włosów średnio o 40% zaobserwowano w grupie otrzymującej olej, natomiast w grupie z placebo było to tylko 10%. Zdaniem autorów badania może to wynikać z hamowania 5-reduktazy u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego wypadaniem włosów typu męskiego.