Wydajne oświetlenie miejskich ulic

Coraz ważniejszym zagadnieniem staje się obecnie pojęcie efektywności energetycznej. Ma to związek z rosnącymi kosztami zakupu energii elektrycznej oraz ekologią. Obserwowane jest bowiem zwiększone zapotrzebowanie na takie media jak ciepło czy prąd. Są one przeważnie wytwarzane w sposoby tradycyjne czyli podczas spalania paliw konwencjonalnych. Produktem ubocznym są szkodliwe dla środowiska i człowieka gazy cieplarniane. W związku z tym wszędzie gdzie to możliwe przeprowadzana jest obecnie optymalizacja techniczna systemów czy poszczególnych urządzeń.

Parametry żarówek LED-owych

żarówki uliczneDzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii. Można tutaj podać przykład chociażby oświetlenia. Dotyczy to zarówno sektora prywatnego jak i również przedsiębiorstw czy życia publicznego. Bardzo duży wpływ na rozwój w tym sektorze ma technologia diod elektroluminescencyjnych. Są one niezwykle trwałe oraz wydajne. Przy zachowaniu takiego samego strumienia świetlnego jak ich tradycyjne odpowiedniki zużywają średnio trzy do czterech razy mniej energii. Dzięki temu znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. Warto wspomnieć, że obecnie modernizacje obejmują również oświetlenie uliczne, które zapewnia bezpieczeństwo ludzi po zmierzchu na ulicach oraz terenach miejskich. W tym przypadku bardzo ważna jest niezawodność działania oraz odpowiedni dobór źródła światła. Należy wspomnieć, że żarówki uliczne charakteryzuje wiele różnych parametrów. Oprócz wcześniej wspomnianych warto wymienić tutaj również: temperaturę barwową, współczynnik oddawania barw czy kąt rozsyłu światła. Parametry te znacznie wpływają na oświetlany teren. Z reguły żarówki emitują obecnie światło białe o temperaturze zbliżonej do 4000K, współczynnik oddawania barw wynosi ponad 80, a kąt rozsyłu jest jak najszerszy. Dzięki temu możliwe jest efektywne oświetlenie dużej przestrzeni.

Warto wspomnieć, że lampy w miejscach takich jak parki bardzo często pracują poza siecią. Oznacza to, że nie są one na stałe podłączone do sieci elektroenergetycznej. Posiadają one wbudowane alternatywne źródła energii takie jak turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. W wyniku ich pracy następuje ładowanie akumulatora, z którego energia następnie służy do zasilania źródła po zmierzchu. Cały system działa w sposób autonomiczny. Dzięki temu obniżane są koszty wdrożenia takiego rozwiązania. Jak widać obecnie oświetlenie jest jednym z ważniejszych zagadnień. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest znaczne obniżenie rachunków za prąd.