Na imprezach z reguły nie potrzebowaliśmy zasilania, gdyż nie używaliśmy żadnego oświetlenia elektrycznego lub nagłośnienia. Jednak do organizowanego przez nas dużego zlotu drużyn rekonstrukcyjnych z całej polski, było potrzebne źródło prądu, gdyż event miał trwać kilka dni i potrzebował zarówno oświetlenia do atrakcji wieczornych jak i zasilania do nagłośnienia i ekranów. Był to tym większy problem, że teren imprezy położony był z dala od miasta, i nie mieliśmy zbyt wielu możliwości podciągnięcia tam kabli energetycznych.

Agregat benzynowy Kraftdele o wysokiej mocy

agregat prądotwórczy firmy kraftdeleBardzo długo zastanawialiśmy się nad jakimś rozwiązaniem, aż w końcu wpadliśmy na pomysł zamówienia agregatu prądotwórczego, którym moglibyśmy zasilić teren imprezy. Musiałby to być co prawda generator o dużej mocy, by spokojnie podłączyć do niego wszystkie elementy oświetlenia i nagłośnienia, aczkolwiek fundusze organizacyjne pozwalały na dość duże wydatki na tym polu, więc w końcu zabraliśmy się do szukania odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb. Po kilkudniowym porównywaniu różnych egzemplarzy, zarówno mniejszych jak i większych rozmiarów, wybór padł na agregat prądotwórczy firmy Kraftdele. Był to model transportowy, o rozmiarach dużej przyczepy samochodowej i jako taki, posiadał wystarczająco dużo mocy do zasilenia dużego budynku na kilka godzin przy pełnym baku paliwa. Dla nas był to idealny agregat, głównie przez łatwość, z jaką mógł być transportowany po zwyczajnym przyczepieniu do samochodu. Agregat był bardzo wydajny w swojej klasie, zapewniając niemal dwukrotnie więcej energii przy porównywalnym zużyciu paliwa do większości przeglądanych przez nas modeli. Co więcej, mógł on zarówno zasilać urządzenia bezpośrednio do niego podłączone, jak i służyć jako centralna część lokalnej sieci energetycznej, po odprowadzeniu przewodu prądonośnego i podłączeniu do niego pozostałych urządzeń i elementów. Jedną z jego najlepszych cech było zabezpieczenie na wypadek przepięć na linii.

W wypadku nagłego skoku lub zwrotu prądu, agregat odcinał tylko tą część infrastruktury prądonośnej, która owe przepięcie wywołała, nie wyłączając pozostałych urządzeń, co było naprawdę ogromną zaletą w przypadku używania dużej ilości zasilanego sprzętu, który niekoniecznie mógł być wyłączony. Chroniło to również delikatne urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłym brakiem zasilania. Co prawda, agregat tych rozmiarów i o tylu funkcjach nie należał do urządzeń tanich, aczkolwiek w swojej klasie był bardzo atrakcyjny cenowo.