Zapora antyterrorystyczna służy bezpieczeństwu

Stosowanie zapór antyterrorystycznych wydaje się być niezbędne wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość naporu tłumu, lub nawet aktywności pojazdów prowadzonych przez niebezpiecznych i agresywnych ludzi. Zapory są zazwyczaj pilnowane przez policję, czy wojsko i oddzielają przestrzeń chronioną, od przestrzeni niechronionej. Jeśli np. w danej okolicy jest rozgrywany mecz, to w zależności od ligi, mogą być ustawiane zapory, które powstrzymają napór kibiców. W innym wypadku, należałoby sprowadzić wielu policjantów, czy nawet wynająć dużą firmę ochroniarską, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

Sprzęt antyterrorystyczny jest potrzebny

Zapory antyterrorystyczneTego rodzaju sprzęt pozostaje na wyposażeniu nie tylko wojska, ale także policji oraz różnych jednostek służb specjalnych. Zazwyczaj, takie zapory są produkowane z metalowych rur o średnicy około siedemdziesięciu milimetrów. Muszą one być wyjątkowo wytrzymałe. Powinny również mieć możliwość szybkiego składania i rozkładania poszczególnych elementów oraz przesuwania ich w przód i w tył bez problemu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Zapory antyterrorystyczne budowane są na stałe, lub nie. Jeśli np. mają chronić dygnitarza, przejeżdżającego przez miasto, wtedy nie mogą być ustawiane na stałe, ponieważ trzeba je szybko demontować i ewentualnie przestawiać w inne miejsca. Zapory chronią także budynki ważniejszych służb, komendy policji, a przede wszystkim mogą doskonale sprawdzać się w ochronie wszelkiego typu impres sportowych. Zapory ustawiane są wokół stadionów i tym samym zapobiegają wtargnięciu tłumu w miejsca niedozwolone, np. na boisko. Służbom taki sprzęt jest niezbędny. Stałe zapory zazwyczaj posiadają murowane progi. Chronią wyznaczone miejsca przed sforsowaniem ich przez samochody. Jeśli dany kierowca chciałby wjechać tam, gdzie jest zakaz, zapora betonowa uniemożliwi mu to i prędzej samochód się rozbije, niż wjedzie w chronioną przestrzeń. 

Zapory betonowe są używane przez wszystkie służby, które mają za zadanie ograniczyć ruch samochodów w danej przestrzeni. Możliwe jest również ustawianie ich wszędzie tam, gdzie może przechodzić jakaś pokojowa demonstracja. Chodzi o to, aby nikt nie chciał ewentualnie wjechać w ludzi, którzy zdecydowali się pokojowo demonstrować, czy iść w jakimś pochodzie, lub procesji kościelnej. W takich sytuacjach bezpieczeństwo ludzi jest priorytetowe, więc robi się wszystko, aby je zapewnić. Zapory są najlepszym sprzętem przeznaczonym do opanowania ewentualnego tłumu i zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom w czasie imprez.