Zastosowanie tulejek kablowych

Tworzenie nowej instalacji elektrycznej jest bardzo proste, o ile jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Można do niego zaliczyć zdecydowanie tak zwane tulejki kablowe, które ułatwiają łączenie ze sobą dwóch części instalacji elektrycznej a także zakańczanie przewodów. Pełnią one także ważną funkcję ochronną dla nieizolowanych sieci przewodów.

Zalety rurowej końcówki do kabli

rurowe końcówki kabloweW ostatnim czasie obserwuje się znaczne przyśpieszenie prac związanych z tworzeniem instalacji elektrycznej. Wynika to z faktu dostępności nowych metod na łączenie przewodów, takich jak rurowe końcówki kablowe. Te proste elementy konstrukcyjne, umożliwiają łatwe łączenie ze sobą nieizolowanych żył przewodów instalacji elektrycznej a także ich zakańczanie. Z tego też względu, tulejki kablowe powinny być niezbędnym elementem wyposażenia każdego profesjonalnego elektryka. Tulejki kablowe są wykonane z połączenia różnych materiałów o właściwościach izolacyjnych. Jest to przede wszystkim miedź, a ich zewnętrzną powłokę stanowi powierzchnia cynowana galwanicznie. Dzięki temu, tulejki kablowe pełnia funkcje ochronną dla nieizolowanych przewodów, chroniąc je przede wszystkim przed działaniem korozji. Dodatkowo, te elementy konstrukcyjne wykazują także dużą wytrzymałość na wysokie temperatury, nawet te przekraczające 100 stopni Celsjusza. Montaż tulejek kablowych jest bardzo prosty i wymaga użycia jedynie zacisków śrubowych, co wpływa pozytywnie na przebieg prac związanych z tworzeniem i naprawą instalacji elektrycznej. Końcówki do kabli bardzo pozytywnie wpływają także na jakość i trwałość łączeń pomiędzy elementami instalacji elektrycznej. Bardzo ważną zaletą tulejek kablowych jest to, że pełnią funkcje ochronną podczas lutowania przewodów. Warto tu także podkreślić, że wyróżniamy dwa rodzaje końcówek do kabli – izolowane i nieizolowane. Te pierwsze różnią się tym, że ich najbardziej zewnętrzna warstwa jest stworzona z poliamidu, czyli tworzywa które ma dobre właściwości elektroizolacyjne. Oprócz tego tulejki kablowe są dostępne w formie nieizolowanej, gdzie zewnętrzna warstwa jest wykonana z miedzi galwanicznej. W obu przypadkach klient ma duży wybór jeżeli chodzi o długość i średnice końcówek do kabli. Zazwyczaj są one sprzedawane w zestawach po kilkadziesiąt sztuk.

Każdy monter instalacji elektrycznych powinien być wyposażony w jak najnowocześniejsze rozwiązania, które ułatwią mu wykonywanie prac. Jednym z takich elementów są końcówki kablowe, pełniące także ważną funkcję ochronną i usztywniającą dla przewodów. Główną jednak ich funkcją jest ułatwienie łączenia poszczególnych elementów instalacji elektrycznej.