Zbiorniki na wodę deszczową w ogrodzie

Dzisiaj świadomość dotycząca życia w zgodzie z naturą jest coraz większa. Inwestujemy w przydomowe oczyszczalnie ścieków, budujemy domy z poszanowaniem środowiska naturalnego. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się zbiorniki na wodę deszczową (naziemne). W jakim celu decydujemy się montować? Czym się wyróżniają i dlaczego warto w niej zainwestować?

Zalety zbiorników na wodę deszczową

naziemne zbiorniki na wodę deszczowąW marketach ogrodniczych i sklepach internetowych z roku na rok pojawia się więcej pojemników przydatnych do zbierania wody deszczowej. I choć mogłoby się wydawać, że to nowy tren, nic bardziej mylnego. Może pamiętacie beczki ustawione w ogrodach naszych babć czy wkopane w ziemię stare wanny lub wielkie miski? I one służyły do tego, by zbierała się w nich woda deszczowa, którą następnie wykorzystywano do podlewania roślin. W latach 90. o tym sposobie zapomniano, bo też pojawiły się nowe technologie. Ludzie podlewali ogrody za pomocą węży ogrodniczych, a studnie znajdujące się na podwórkach zamiast funkcji użytkowej, pełniły wyłącznie funkcję ozdobną (często je też demontowano). W ostatnich latach jednak coraz wyższe ceny wody, ale też większa świadomość ekologiczna sprawiły, że zbieranie wody deszczowej na powrót stało się modne. Na rynku pojawiły się m.in. naziemne zbiorniki na wodę deszczową. Gromadzi się w nich wodę, którą następnie wykorzystuje się w celach nawadniania lub przeciwpożarowych. Taki zbiornik wykonany jest najczęściej z polietylenu metodą formowania obrotowego. Jest to tworzywo atoksyczne, zmniejsza ryzyko wzrostu alg i wodorostów w cieczy. Jest tym samym dobrym materiałem do przechowywania wody pitnej, ale i – jak w tym przypadku – deszczowej.  Naziemne zbiorniki na wodę deszczową są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ich mycie jest bezproblemowe. Są też bardzo wytrzymałe, przez co służą bezawaryjnie przez wiele lat. Nie szkodzi im promieniowanie słoneczne UV, są też odporne na korozję. Przed zakupem warto upewnić się, czy wybrany przez nas model posiada atest higieniczny PZH. Na rynku dostępne są zbiorniki w różnych wielkościach – od 50 l do nawet 10 000 l.

Woda deszczowa w pobliżu naszych domów najczęściej spływa do rynien, następnie tą drogą jest odprowadzana do gruntu. Nie zawsze jednak w jego pobliży rosną rośliny czy warzywa. Po to wiec montuje się naziemne zbiorniki na wodę deszczową. Pozwalają gromadzić deszczówkę i wykorzystywać ją wtedy, gdy tego potrzebujemy, jak również w miejscach, w których nawodnienie jest niezbędne. Takie rozwiązanie generuje oszczędności i jest przyjazne środowisku.